HAK-İŞ’TEN 1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ MESAJI

29 Ağustos 2014 14:00, Basın


HAK-İŞ’TEN 1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ MESAJI

 

“BARIŞA HER ZAMANKİNDEN DAHA ÇOK İHTİYACIMIZ VAR”

 

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut ARSLAN, Filistin ve Gazze başta olmak üzere dünyanın pek çok yerinde sivillerin hayatını kaybettiği bugün, dünyada olmayan bir “barışın” kutlandığını belirterek,  “Bugün Birleşmiş Milletler ve diğer Uluslararası kuruluşların görevi, savaşları izlemek değil, kalıcı bir barışı tesis etmektir. Başta çalışanlar olmak üzere ülkemiz ve dünya için barış özlemimizi bir kez daha dile getiriyor, silah seslerinin yeryüzünden ebediyen silinmesi dileklerimizle Dünya Barış Günü’nü kutluyoruz.”

 

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut ARSLAN, 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada şu değerlendirmelerde bulundu:

 

“Tarihinde büyük kanlı çatışmalara sahne olan dünyamız, yaşadığı iki büyük savaşın ardından 1 Eylül’ü ‘Dünya Barış Günü’ ilan etmiştir. Ancak ne var ki; barış, gün ilanı ile mümkün olmamaktadır. Dünyamızın bin yıllardır yaşadığı acı savaş tecrübelerine rağmen bugün hala çeşitli bölgelerde kanlı çatışmalar devam etmekte, her gün yüzlerce insan savaş, terör, şiddet eylemleri nedeniyle hayatını kaybetmektedir.

 

Barış çığlıklarının atıldığı bugün, Ortadoğu’da; Filistin ve Gazze’de, Mısır ve Suriye’de, Doğu Türkistan’da bombalar patlamakta, sivil halk ve çocuklar can vermekte, doğdukları toprakları terk etmeye zorlanmakta, insanlar kaçırılmakta, masum insanlar sorumlu olmadıkları çatışmaların bedelini ağır bir şekilde ödemektedirler. Barışın ortadan kaldırılarak silahların kullanılması ve savaşın yapılması, ağır ekonomik ve sosyal faturalar ödenmesine yol açmaktadır.

 

Yıllardır çatışmaların ortasında kalan ve savaş yorgunu halk, acilen barış istemektedir. Bölgemizin ve dünyanın barışa her zamankinden daha çok ihtiyacı vardır. Barışın hem ülkemizde hem de tüm dünyada egemen kılınması, demokratikleşme ile insan hak ve özgürlüklerinin mikro düzeyden makro düzeye kadar insanların ve toplumların hayatlarına hakim kılınması ve herkes için ekonomik açıdan asgari yaşam standardının garanti edilmesiyle sağlanabilecektir.

 

Dünyada olmayan bir “barışın” kutlandığı bugün Birleşmiş Milletler ve diğer Uluslararası kuruluşların görevi, savaşları izlemek değil, kalıcı bir barışı tesis etmektir.

 

Başta çalışanlar olmak üzere ülkemiz ve dünya için barış özlemimizi bir kez daha dile getiriyor, silah seslerinin yeryüzünden ebediyen silinmesi dileklerimizle Dünya Barış Günü’nü kutluyoruz.”

HABERE AİT GÖRSELLER :

29 Ağustos 2014 14:00, Basın


© 2021 HAK-İŞ Konfederasyonu