İSDEMİR GREVİNDE MUTLU SON

05 Ağustos 2013 14:00, Haberler


İSDEMİR GREVİNDE MUTLU SON


İskenderun/İSDEMİR'de 22 gündür devam eden grev sürecinde, işveren ile Konfederasyonumuz HAK-İŞ'e bağlı Çelik İş Sendikası arasında anlaşma sağlandı.

İskenderun/İSDEMİR'de işveren ile Konfederasyonumuz HAK-İŞ'e bağlı Çelik İş Sendikası arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde sonuç alınamaması üzerine 22 gündür süren grev, tarafların anlaşması üzerine son buldu.

Konfederasyonumuz HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı ve Çelik-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Cengiz Gül'ün girişimleri ve  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in destek ve gayretleriyle, grevin bitirilmesi hususunda işveren ile mutabakat sağlandı ve toplu iş sözleşmesi düzenlenen bir tören ile imzalandı.

Anlaşmaya varılması dolayısıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda düzenlenen imza törenine, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Konfederasyonumuz Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı ve Çelik-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Cengiz Gül ve İSDEMİR yöneticileri katıldı.

 

Toplu iş sözleşmesi imza töreninde bir konuşma yapan Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, İSDEMİR'in Türkiye'nin göz bebeği kuruluşlardan biri ve işçilerinin ekmek kapısı niteliğinde olduğunu dile getirerek, işveren ile anlaşma sağlamalarında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik'in büyük paya sahip olduğunu ifade etti. Grev kararının ardından anlaşmaya varılan toplu iş sözleşmesinde kendileri için olumlu gelişmelerin olduğuna dikkati çeken Arslan, sorumluluk sahibi bir şekilde greve sahip çıkan işçilere teşekkür etti.

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ise şöyle konuştu: "Yaptığımız çalışmalar neticesinde bugün (05.08.2013 tarihinde) mutlu sona ulaşmış bulunuyoruz. Diyalog neticesinde taraflar atması gereken adımları attı. İSDEMİR'de 5 bin 760 işçinin çalışıyor. Tarafların anlaşma sağlayabilmek için bizden arabuluculuk talebinde bulundu. Grev kararının sona erdirilmesi için Adalet Bakanımız Sadullah Ergin'in de girişimleri oldu. Yaptığımız çalışmalar neticesinde bugün mutlu sona ulaşmış bulunuyoruz. Diyalog neticesinde taraflar atması gereken adımları attı. Bu vesilesiyle grev son buldu. Anlaşma taraflara hayırlı uğurlu olsun."

Adalet Bakanı Ergin de toplu iş görüşmelerinin anlaşmayla sonuçlanmasının mutluluk verici olduğunu belirterek, anlaşmanın Ramazan Bayramı'ndan önce gerçekleşmesinin çalışanlara için ayrı bir heyecan yaratacağını söyledi.

 

Konuşmaların ardından, İSDEMİR ile Çelik-İş Sendikası arasındaki 25. dönem toplu iş sözleşmesi imzalandı.

 

 

 

 

 


HABERE AİT GÖRSELLER :

05 Ağustos 2013 14:00, Haberler


© 2021 HAK-İŞ Konfederasyonu