STK’LARDAN GAZİANTEP’E MORAL ZİYARETİ

27 Ağustos 2012 14:00, Haberler


STK’LARDAN GAZİANTEP’E MORAL ZİYARETİ

 

HAK-İŞ’in de aralarında bulunduğu sivil toplum kuruluşları ve meslek örgütleri, teröre karşı ortak tepki koydu. Başta siyasiler olmak üzere ülkenin tüm kurum ve kuruluşlarına ortak hareket etme çağrısı yapıldı. İşçi, işveren, çiftçi, memur, muhasebeci-mali müşavir ve esnaf örgütlerinin temsilcileri “Türkiye’nin üzerinde kirli bir oyun oynanmak isteniyor. Gün, kardeşliğimize sahip çıkma günüdür. Gün birlikte düşünme, birlikte çalışma, birlikte hareket etme günüdür” mesajı verdiler.

 

Genel Başkanımız Mahmut Arslan’ın da aralarında bulunduğu 16 sivil toplum kuruluşu (STK), meslek örgütü ve konfederasyon başkanları, Gaziantep’e giderek, terör mağduru ailelere geçmiş olsun ziyaretinde bulundu. Bölge esnafı ile de görüşen heyet, Gaziantep’te; Vali Erdal Ata ve Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey’i de ziyaret etti ve ardından ortak bir basın açıklaması yaptı.

 

STK’lar, meslek örgütleri ve konfederasyonlar adına ortak açıklamayı TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, yaptı. Hisarcıklıoğlu, Gaziantep’te şehit olan vatandaşlarımıza ve terör eylemlerinde şehit olan askerlerimizle, güvenlik güçlerimize Allah’tan rahmet diledi. Hisarcıklıoğlu’nun yaptığı açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

 

“Mübarek Ramazan Bayramı’nda, birlik ve beraberlik ruhunun canlandığı, merhamet kokan kutsal bir günde bu eylemi yapanlar ve onların emir aldıkları odaklar, insanlıktan zerre kadar nasibini almamıştır.

                Yapılan bu insanlık dışı terör eylemini, bir kez daha şiddetle kınıyor ve bu işten medet umanları lanetliyoruz.

Türkiye’nin her bölgesinde örgütlü, toplumun bütün kesimlerini temsil eden meslek örgütleri, sendika konfederasyonları ve sivil toplum kuruluşları olarak şunu özellikle vurgulamak istiyoruz:

Tüm vatandaşlarımız bilmeli ki, bu hain saldırı, ülkemiz üzerinde oynanan kirli bir oyunun parçasıdır.

Bu vahim olayın tek hedefi ise, milletimizin birliğini ve bütünlüğünü bozmaktır.

Hepimiz biliyoruz ki bu milletin tarihinde kirli oyunlar eksik olmamıştır.

Ama bu kirli oyunları, her zaman milletimizin asaleti, vakarı ve feraseti bozmuştur.

Bizim en büyük gücümüz, kardeşliğimiz olmuştur.

Bugün kardeşlik bağlarımızı zayıflatmak isteyenler de bilsin ki, bu toprakların mayası çok güçlüdür.

Hiç kimse aklından çıkarmasın: Ne bu ülke başka bir ülkeye benzer; ne de bu millet başka bir millete!

Çünkü Bu Millet, hazırlanan tezgahı görüyor. Çok açık ifadesiyle: Bu millet, bu oyuna gelmez!

Bu hain saldırının Gaziantep’te yapılmış olması, bundan medet umanların çaresizliğini ve acziyetini açıkça ortaya koyuyor.

Çünkü Gaziantep; Türkiye’nin ve bölgenin marka şehri, hızla büyüyen ekonomi devi ve birlik-beraberliğin simgesidir. 

İşte, insanların gözlerine bakma cesareti olmayan birileri, bu ülkenin geleceğine bakıp korkuyorlar.

Bu tür eylemlerle, birlik ve beraberliğimizi bozacaklarını zannediyorlar.

Bu hesapları yapanlar ve onların taşeronları bilsin ki,

Milletimiz Tüm unsurlarıyla bir bütündür ve hiçbir hesap, bu bütünlüğü bozamayacak.”

Bu hain eylemlerin milletimizi birbirine düşürmek şöyle dursun; aramızdaki kardeşlik bağımızı daha da güçlendireceğini bildiren Hisarcıklıoğlu, terörün ülkenin ortak sorunu olduğunu ve bu konu üzerinden hiçbir çıkar hesabı yapılamayacağını söyledi.

                Cumhurbaşkanı Gül ve siyasi parti liderlerine de teşekkür eden Hisarcıklıoğlu, “Liderlerin, Gaziantep’teki birlik ve beraberlik görüntüsü, bu zor günlerde insanımızın en büyük umudu oldu. İşte Türkiye’nin dostlarını sevindiren, düşmanlarını üzen tablo, bu birlik tablosudur.

                Bu milletin her şeyin üstesinden gelecek gücü var. Tek ihtiyacımız bu tabloyu görmek. Şimdi, bu resmi tüm ülke meselelerinde hakim kılmak zorundayız. Bu birlik ruhunu bundan sonra da yaşatmak zorundayız.

                İşte o zaman, bu ülkenin önünde hiçbir güç duramayacak. Tüm siyasilerimizden talebimiz, bu birlik ve beraberlik ruhunu yaşatmaları, ülke sorunlarına da bu anlayışla yaklaşmalarıdır.

                Bu süreçte milletin bütünlüğünü ve demokrasiyi sağlamlaştıracak yeni bir Anayasa, bu hain planları bozacak en önemli unsur olacaktır.  

Çünkü gün birlikte düşünme, birlikte çalışma, birlikte hareket etme günüdür. 

Gün, kardeşliğimize sahip çıkma günüdür.

Gün, bir olma, iri olma, diri olma günüdür!

Gün bugündür!”

 

 

Heyette kimler yer aldı?

 

Heyette, HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, TESK Başkanı Bendevi Palandöken, Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu, , TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, Memur-Sen Başkanı Ahmet Gündoğdu, Türkiye Kamu-Sen Başkanı İsmail Koncuk, MÜSİAD Başkanı Nail Olpak, TÜMSİAD Başkanı Hasan Sert, TÜRMOB Başkanı Nail Sanlı, ASKON Başkanı Mustafa Koca, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, TUSKON Başkan Yardımcısı Kasım Fincan, TÜRKONFED Başkanı Erdem Çenesiz ve BAKTAD Başkanı Mehmet Yıldırım yer aldı.

 

  

 

 

 

 

HABERE AİT GÖRSELLER :

27 Ağustos 2012 14:00, Haberler


© 2020 HAK-İŞ Konfederasyonu