İSTANBUL'UN FETHİNİN 567.YILDÖNÜMÜNÜ KUTLUYORUZ

28 Mayıs 2020 15:22, Haberler


İSTANBUL'UN FETHİNİN 567.YILDÖNÜMÜNÜ KUTLUYORUZ

İSTANBUL TARİH BOYUNCA BİR MEDENİYET ŞEHRİ OLMAYA DEVAM EDECEKTİR

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut ARSLAN, Fatih Sultan Mehmet tarafından 29 Mayıs 1453 tarihinde fethedilen İstanbul’un dünden bugüne pek çok kültürün bir arada yaşadığı bir medeniyet şehri olduğunu söyledi. 

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut ARSLAN, 29 Mayıs 1453 olan İstanbul’un fethinin yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi:

 “İstanbul, 29 Mayıs 1453 tarihinde Peygamber Efendimizin (s.a.v.) övgüsünü kazanan Fatih Sultan Mehmet Han ve şanlı ordumuz tarafından fethedilmiştir. İstanbul’un fethi hem Türkiye hem de dünya tarihi için hayati önemdedir. İstanbul’un fethiyle, Avrupa’da ilerleyişini sürdüren Osmanlı Devleti üç kıtaya yayılan büyük bir imparatorluk haline gelmiştir. Bu fetih dünya tarihinin akışını değiştirmiş, Orta Çağ kapanıp Yeni Çağ açılmıştır.

İstanbul’un fethi sadece yeni bir çağın açılmasına sebep olmamış, pek çok kültürün barış ve kardeşlik içinde bir arada yaşayabileceğini de tüm dünyaya göstermiştir. İstanbul, dünden bugüne bir cazibe merkezi ve pek çok kültürün bir arada yaşadığı bir medeniyet şehri olmuştur. Bu topraklar tarih boyunca olduğu gibi bugün de bir dünya devleti olma özelliğini devam ettirmektedir. 

Kaosların ve huzursuzlukların her geçen gün arttığı bir dünyada, 1453 tarihinde Fatih Sultan Mehmet tarafından gerçekleştirilen, barış ve kardeşlik temelinde yükselen modern bir yönetim ruhunun güçlenmesine ihtiyaç bulunmaktadır.

İstanbul’un fethi modern devlet tarihinin dönüm noktalarından biri oluşmuştur. Bugünkü dünyada fetihler yok ve belki hiç olmayacak ama bireyi, kardeşliği, kucaklaşmayı ve barışı esas alan yönetim ve yönetişim anlayışı yaygınlaşarak devam edecektir. Türkiye, hem kendi içinde barışa sahip hem de dünyada ve bölgesinde barışın savunucusu ve yapıcısı olmak zorundadır. Türkiye bu rolü yerine getirmeye çalışmaktadır. Bugün ‘fetih’, birlik beraberliği başarmaktır.”


HABERE AİT GÖRSELLER :

28 Mayıs 2020 15:22, Haberler


© 2021 HAK-İŞ Konfederasyonu