HAK-İŞ, TUAC ÜYESİ OLDU

27 Mayıs 2020 10:30, Basın


HAK-İŞ’TEN ULUSLARARASI ALANDA ÖNEMLİ BAŞARI

HAK-İŞ, TUAC ÜYESİ OLDU


Ulusal ve uluslararası alanda önemli başarılara sahip olan Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in, TUAC (OECD Sendika Danışma Komitesi) 144. İcra Kurulu toplantısında üyeliği kabul edildi. Üyeliğimizin kabulüyle sanayileşmiş ve zengin ülkelerin emek hareketini temsil eden ailenin bir parçası olduk. HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut ARSLAN, "HAK-İŞ’in TUAC üyeliği, konfederasyonumuzun uluslararası alandaki itibarının ve etkinliğinin yeni bir tescilidir" dedi.

Türkiye dahil olmak üzere G20’ye yön verip lokomotifini oluşturan ve her alanda belirleyici olan ülkelerin çoğunluğu OECD ülkesidir. Konfederasyonumuz HAK-İŞ, uzun süreden beri G20 platformlarından birisi olan ve işçilerin çıkarlarını temsil eden L20’de aktif ve etkin bir rol oynamaktadır. Bu süreci TUAC üyeliği ile taçlandırmış olduk.

HAK-İŞ’in TUAC’a üyeliğinin kabul edildiği İcra Kurulu toplantısı esnasında TUAC Başkanı Richard Trumpka (ABD’nin AFL-CIO Konfederasyonu Başkanı), TUAC Genel Sekreteri Pierre Habbard (Fransa) ve tüm üye kuruluşların açık desteği ve sıcak mesajlarıyla kabul edildi.

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, HAK-İŞ’in TUAC üyeliğiyle uluslararası arenada önemli bir başarıya imza attığını belirterek, “HAK-İŞ’in TUAC üyeliği, konfederasyonumuzun uluslararası alandaki itibarının ve etkinliğinin yeni bir tescilidir.

Üyesi olduğumuz bütün Uluslararası İşçi Konfederasyonlarında ve dünyanın neresinde temsil ediliyorsak, HAK-İŞ’in ilkelerini, politikalarını ve görüşlerini en iyi biçimde anlatıyor, dünyadaki bütün işçilerin haklarına kavuşmaları için mücadele ediyoruz. TUAC üyeliği ile konfederasyonumuz uluslararası alanda önemli bir başarıya daha imza atmıştır” dedi.

OECD Sendika Danışma Komitesi, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün örgütlü işgücü ile önemli bir yüzüdür. TUAC, 31 OECD ülkesinde, 66 milyondan fazla çalışanı temsil eden 59 bağlı sendika merkezine sahiptir. Ayrıca Brezilya, Endonezya, Rusya ve Güney Afrika’da partner ülkeleri bulunmaktadır. 1948 yılında kurulmuştur ve merkezi Paris’te bulunmaktadır.

HABERE AİT GÖRSELLER :

27 Mayıs 2020 10:30, Basın


© 2021 HAK-İŞ Konfederasyonu