ARSLAN, KİT’LERDE ÇALIŞAN TEMSİLCİLERLE BİR ARAYA GELDİ

13 Ocak 2019 15:43, Haberler


ARSLAN, KİT’LERDE ÇALIŞAN TEMSİLCİLERLE BİR ARAYA GELDİ

Genel Başkanımız Mahmut Arslan, KİT’lerde çalışan işyeri sendika temsilcileriyle bir araya geldi.

13 Ocak 2019 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilen toplantıya Genel Başkanımız Mahmut Arslan’ın yanı sıra, Hizmet-İş Sendikası Genel Başkan Vekili Av. Hüseyin Öz ve yönetim kurulu üyeleri, Türkiye Elektrik İletim A.Ş Genel Müdürlüğü, Türkiye Elektrik Üretim A.Ş Genel Müdürlüğü, İller Bankası A.Ş. TRT Genel Müdürlüğü, Eti Maden İşletmeleri, Toprak Mahsulleri Ofisi, Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğü, Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu, TCDD, Merkez Bankası, Sümer Holding A.Ş. Devlet Malzeme Ofisi, Et ve Süt Kurumu, Türkiye Petrolleri, Türkiye Elektrik ve Taahhüt A.Ş. ve PTT Başmüdürlüklerinde çalışan işyeri sendika temsilcileri katıldı.

ARSLAN: “TAŞERON EMEKÇİLERE KADRO VERİLMESİ ULUSLARARASI GÜÇLERE KARŞI BİR BAŞARIDIR”

Toplantıda konuşan Genel Başkanımız Mahmut Arslan, “KİT’lerde kadro kapsamı dışında kalan 70 bin civarındaki taşeron emekçinin kadroya alınması yönündeki mücadelemizi kararlılıkla devam ettiriyoruz” dedi.

Taşeron konusunda gelinen noktayı uluslararası bir başarı olarak değerlendiren Arslan, 1 milyona yakın taşeron emekçiye kadro verilirken 70 bin civarında emekçinin kapsam dışında tutulmasının bu başarıyı gölgelediğini söyledi.

Arslan, “Taşerona kadro verilmesi, dünyadaki trendin tersine, uluslararası finans kurumları ve güçlerin dayatmalarına rağmen hayata geçirilmiş bir uygulamadır. Taşerona kadro hem uluslararası bir başarı hem de cumhuriyet tarihinin en kapsamlı reformudur. Ancak, 70 bin civarında taşeron emekçinin kadro kapsamında tutulmasından dolayı bu başarı taçlandırılamadı” dedi.

KİT’lerde çalışan taşeron emekçilere kadro verilmesinin kamu iktisadi teşebbüslerine ekstra bir maliyetinin olmayacağını, aksine daha karlı bir ekonomik tablonun oluşacağını belirten Arslan, “Devlet taşeron şirkete kâr payı ve KDV ödüyor. Kadro verilirse bu ve benzeri ödemeler devletin kasasında kalacaktır. Kadro devlet için karlı uygulamadır” diye konuştu.

“KADRO ALAMAYAN ARKADAŞLARIMIZ İÇİN MÜCADELEMİZİ KARARLILIKLA SÜRDÜRÜYORUZ”

Kadro alamayan emekçilerin sendikalara dağılımına göre, HİZMET-İŞ Sendikamızın 10 bin olmak üzere HAK-İŞ üyesi 40 bin emekçinin bulunduğunu belirten Arslan, “Taşeron mücadelesini biz başlattık. HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ olarak hakkaniyetli ve adaletli olmak durumundayız. Bu arkadaşlarımızı gözetmezsek hak da adalet de zarar görür. Bu arkadaşlarımız için de kadro mücadelemizi kararlılıkla devam ettiriyoruz” dedi.

Kadro alamayan 70 bin civarındaki taşeron emekçinin kadro almamasının istenmediğini ve bu emekçiler üzerinden kadro mücadelesinin yıpratılmaya çalışıldığı kaydeden Arslan,  “Bizim dışımızda kimsenin sesi çıkmıyor. Bu işi bizim yapmamız lazım. Bu mücadeleyi başkalarına bırakırsak olmaz. KİT’lerde çalışan arkadaşlarımın hak ve hukukunu başkalarının insafına bırakamayız. Biz herkese kadro istiyoruz. Aksi bir durum ayrımcılıktır.  

SORUNLARI ÇÖZMEK İÇİN BAKANLIKLA ORTAK KOMİSYON OLUŞTURDUK

Geçiş sürecinde karşılaştığımız sorunları çözebilmek için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı’nda ortak komisyon kurulmasını önerdiklerini belirten Arslan, her iki bakanlıkta da komisyonun geçtiğimiz hafta kurularak çalışmalara başladığını söyledi.

Taşerondan kadroya geçen ve kadro kapsamı dışında kalan emekçilerin ücret artışlarının enflasyonun altında olmayacak şekilde yapılması için bir imza kampanyası başlattıkları bilgisini paylaşan Arslan, “2016’da YHK ile artış oranları belirlendiği zaman enflasyon oranları düşüktü. Yüzde 4+4 artış öngörülmüştü. Ama şimdi TÜFE yüzde 20.30, ÜFE yüzde 33.64’tür. Dolayısıyla ücretlerde yeniden bir düzenleme yapılması gerekiyor. Enflasyona karşı ücretlerimizi korumak için bütün arkadaşlarımız dilekçeleri imzalayıp göndermelidir. Bu risksiz bir görevdir. Mücadeleyi birlikte yapalım” dedi.

Hizmet-İş Sendikası Genel Başkan Vekili Av. Hüseyin Öz de taşeron emekçilere kadro verilmesini bazı kesimlerin içine sindiremediğini söyledi.

Öz, “Taşerona verilen kadroyu sindiremeyenler 70 bin kişiye kadro verdirmeyerek, bunlar üzerinden süreci karalamaya, başarıyı gölgelemeye çalışıyorlar. Ama bütün bunlara rağmen mücadelemizi yılmadan, usanmadan devam ettirmemiz gerekiyor. Kararlılıkla devam ettirirsek istediklerimiz olacaktır. Kazanacağımıza önce kendimiz inanmalıyız” dedi.HABERE AİT GÖRSELLER :

13 Ocak 2019 15:43, Haberler


© 2021 HAK-İŞ Konfederasyonu