YILDIZ, BURSA’DA ÜRETEN TÜRKİYE KONUŞUYOR TOPLANTISINA KATILDI

08 Nisan 2017 20:00, Haberler


YILDIZ, BURSA’DA ÜRETEN TÜRKİYE KONUŞUYOR TOPLANTISINA KATILDI


Genel Sekreterimiz Dr. Osman Yıldız, Bursa’da ‘’Üreten Türkiye Konuşuyor’’ Toplantısına katıldı.


Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in de üyesi olduğu Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi (KİK) Türkiye Kanadını oluşturan sivil toplum örgütleri, “Üreten Türkiye Konuşuyor” toplantıları ile devletin iş dünyasına verdiği teşvikler, yapılan iyileştirilmeler 12 ilde girişimcinin ayağına giderek anlatacak olan toplantı Bursa’da yapıldı.


Üreten Türkiye Konuşuyor toplantılarının üçüncüsü Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Konfederasyonumuz HAK-İŞ Genel sekreteri Dr. Osman Yıldız, MEMUR-SEN, TESK, TİSK, TOBB, TÜRK-İŞ, TÜRKİYE KAMU-SEN, TZOB, ASKON, MÜSİAD, TİM, TÜGİAD, TÜGİK, TÜMSİAD ve TÜRKONFED başkan ve temsilcilerinin katılımıyla Bursa’da gerçekleştirildi.

STK’lar adına ortak açıklamayı yapan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Osmanlı mirası, Başkent Bursa’da bir arada olmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, “Üreten Türkiye Konuşuyor Bursa toplantımıza hepiniz hoş geldiniz. Bizler; ülkemizin çalışan ve üreten kesimleri olan; esnafları, çiftçileri, işçileri, memurları, işverenleri ve girişimcilerini temsilen bugün buradayız. Gümrük ve Ticaret Bakanlığımızın öncülüğünde; Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi (KİK) Türkiye Kanadını oluşturan HAK-İŞ, MEMUR-SEN, TESK, TİSK, TOBB, TÜRK-İŞ, Türkiye KAMU-SEN, TZOB ve iş dünyası sivil toplum kuruluşları; ASKON, MÜSİAD, TİM, TÜGİAD, TÜGİK, TÜMSİAD ve TÜRKONFED olarak sizlerin karşısındayız” dedi.

 

Zor bir seneyi geride bıraktıklarını anımsatan Hisarcıklıoğlu, “Sözde birbiriyle ilgisi olmayan PKK, DAEŞ, FETÖ gibi terör örgütleri aynı dönemde ülkemizi hedef aldı. FETÖ’nün hain darbe girişimi ülkemize pek çok sıkıntı yaşattı. Diğer taraftan etrafımızdaki coğrafya tam bir ateş çemberi haline geldi. Türkiye savaştan kaçan 3 milyon mülteciye kucak açtı, onların tek umudu oldu.

 

Emin olun bu yaşananların yarısı başka ülkenin başına gelse, hiçbiri ayakta kalamazdı. Ama biz dimdik ayaktayız. Allah’ın izni ile 7’si değil, 70’i bir arya gelse bizim birliğimizi bozamaz, bozamayacak” ifadelerini kullandı.

 

‘’Gün el ele, omuz omuza verme günüdür”

 

TOBB Başkanı, küresel ekonomideki risklerin giderek arttığını, önce Brexit, sonra yeni ABD Başkanıyla birlikte küresel ekonomide yeni bir belirsizlik başladığını söyledi.

 

Küresel dengelerin yeniden oluştuğu farklı bir döneme girildiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Bu yeni döneme iyi hazırlanan, reform yapmakta öne geçen ülkeler geleceğin kazananı olacak. Hazırlığı iyi yapan ülkeler, toz duman dağıldığında hızla yoluna devam edecek. İşte bu yüzden dışarısı kötüleşirken, içeride safları sıkılaştırmalıyız. Gün el ele, omuz omuza verme günüdür. İşçi, işveren, üretici ve kamu görevlileri olarak, hep birlikte çalışma günüdür. “Üreten Türkiye Konuşuyor” toplantılarını tam bu dönemde yapıyoruz. Şehirlerimizi, bölgelerimizi öne çıkaracak projeleri, yapılması gereken reformları size soruyoruz” dedi.

 

‘’Karşımızda müthiş bir anlayış var”

 

Bursa ve Marmara bölgesinin Türkiye’nin en kozmopolit bölgesi olduğuna dikkat çeken Hisarcıklıoğlu şöyle devam etti: “Müthiş bir insan varlığına sahibiz. Türkiye’nin sanayileşmeye başladığı, sanayiyi Türkiye’ye öğreten bölge burası. Yüksek teknolojiye geçişimize de bu bölge öncülük yapıyor. Aynı zamanda müthiş bir tarım merkeziyiz.  Çok verimli topraklara ve ürünlere sahibiz. Bölge olarak Turizmde de büyük bir potansiyelimiz var. O yüzden diyoruz ki Bursa büyürse, Marmara büyürse; Türkiye büyür. İnşallah bunu da hep birlikte yapacağız.

 

Burada elimizde büyük fırsat var. Karşımızda müthiş bir anlayış var. Eskiden siyasetçilerimiz konuşurdu, biz dinlerdik. Şimdi tam tersi. İdarecilerimiz diyor ki, “siz konuşun biz dinleyelim.”; “Siz söyleyin, biz reformları yapalım.” İşte bugün tam olarak bunu yapacağız.

 

Bakanlarımız açılış konuşmalarını yapacaklar. Sonra biz kürsüden ineceğiz, söz sizde olacak. Bursa’nın ve Bölgenin ekonomisini istişare edeceksiniz. Bütün taleplerinizi söyleyeceksiniz. Toplantının sonunda bakanlarımız tekrar sizinle birlikte olacak. Toplantının sonuçlarını, sizin fikirlerinizi dinleyecekler. Bu sonuçları daha sonra detaylı olarak hükümetimize de ileceğiz. Yani değerli dostlarım, “Üreten Bursa” konuşacak, hükümetimiz dinleyecek.

 

Bu aslında dünyaya örnek olacak bir anlayış. Bu işe öncülük eden Gümrük Ticaret Bakanımız Sn. Bülent Tüfenkçi’ye yürekten teşekkür ediyoruz.

 

Biz ortak akıl ve istişarenin gücüne inanıyoruz. İstişare istikrarı getirir. İstikrar da güveni getirir. Önümüzdeki yeni dönemde de güveni ve istikrarı muhafaza etmeliyiz. İnanıyoruz ki, birlik ve beraberliğimizi muhafaza edersek, bu dönemden güçlenerek çıkacağız. İnşallah el birliğiyle ülkemizi dünyanın en büyük ekonomileri arasına sokacağız. Bu düşüncelerle sözlerime son verirken, sizleri tekrar saygıyla selamlıyoruz.


HABERE AİT GÖRSELLER :

08 Nisan 2017 20:00, Haberler


© 2021 HAK-İŞ Konfederasyonu