"23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMINI KUTLUYORUZ”

22 Nisan 2018 15:00, Basın


HAK-İŞ’TEN 23 NİSAN MESAJI

"23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMINI KUTLUYORUZ”


HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 98. yılı ve Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeni ile bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Ulusal egemenlik Türkiye’nin karakteridir. Millet olarak çocuklarımızı ulusal egemenliğimizin üzerinde hiçbir gücün olmadığı, demokrasimize, özgürlüklerimize, diyalog ve işbirliği bilincimize sahip çıkacak şekilde yetiştirmeliyiz” ifadesine yer verildi.

 HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 98. yıldönümünü yürekten kutluyoruz. 23 Nisan Ulusal Egemenlik gününün ‘Çocuk Bayramı’ olarak kutlanmasını ulusal egemenlik bilincinin çocuklarımıza küçük yaşta kazandırılması açısından büyük önem taşıdığına inanıyoruz.

Türkiye, 98 yıllık birikimine bağlı olarak çağdaş, demokratik ve hukuk devletini güçlendirmeye yönelik çabalarına daha güçlü bir şekilde devam etmelidir. Sivil siyasetin belirleyiciliğinin kabul edildiği ve güçlendirildiği bir anlayış daha güçlü bir şekilde egemen olmalıdır.  

Ulusal egemenlik Türkiye’nin karakteridir. Türkiye’de hukuk devletinin güçlendiği, demokrasi geleneklerinin yerleştiği gerçeğinin altını çiziyoruz. Zira, demokrasi ve hukuka bağlılık milletimiz için dönüşü olmaz bir yaşam tarzı olmuştur. Nitekim milletimiz bunu  15 Temmuz gecesi çok net bir şekilde ortaya koymuştur. Milletimiz, ulusal egemenliğimize, temel hak ve özgürlüklerimize her zamankinden daha çok sahip çıktığını 15 Temmuz gecesi bir kez daha göstermiştir.

Seçimler, demokrasi kültürünün önemli araçlarından birisidir. Demokrasinin en temel kurumlarından birisidir, millet iradesinin tecelli ettiği yerdir. Temsili demokraside sorunların çözümünde önemli bir yoldur, demokrasinin güzel bir örneğidir. Sandığa gitmek, katılımcı demokrasinin bir gereğidir; demokrasiye sahip çıkmaktır, önemli bir vatandaşlık görevidir. 24 Haziran 2018 tarihinde yapılması kararlaştırılan seçimlerin ülkemiz, milletimiz ve bölgemiz için hayırlara vesile olmasını diliyoruz.  Erken seçim kararı ile kaos peşinde koşanların oyunları bir kez daha bozulmuştur. Seçimleri,  daha ileri demokrasi standartlarının yakalanması açısından önemli bir fırsat olarak değerlendiriyor, bütün siyasi partileri ve milletimizin bu fırsatı iyi değerlendirmesi gerektiğine inanıyoruz.

HAK-İŞ olarak, önümüzdeki seçimlerin barış ve huzur içerisinde, Türkiye’nin sorunlarının çözümüne yönelik projelerin yarıştığı bir şekilde gerçekleşmesini istiyoruz. Büyük ve köklü bir demokratik birikime sahip olan Türkiye, bu süreci başarıyla tamamlayacak, çalışma hayatı ve ekonomi başta olmak üzere ülkenin sorun alanlarına ilişkin çalışmalarına hız verecektir.

HAK-İŞ Konfederasyonu olarak, ülkemize, insanımıza ve bu ülkenin geleceğine güveniyoruz. Türkiye demokrasi yolunda ilerlemeye devam edecektir. Umutlarımızı kaybetmeden, geleceğe ait beklentilerimizden ve hedeflerimizden vazgeçmeden, kendimize güvenerek yaşadığımız bütün sorunların üstesinden geleceğimize inanıyoruz.

Millet olarak çocuklarımızı ulusal egemenliğimizin üzerinde hiçbir gücün olmadığı, demokrasimize, özgürlüklerimize, diyalog ve işbirliği bilincimize sahip çıkacak şekilde yetiştirmeliyiz. Tüm milletimizin ve yarınlarımız olan ülkemizin ve bütün dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını en içten dileklerimizle kutlarız."

HABERE AİT GÖRSELLER :

22 Nisan 2018 15:00, Basın


© 2016 HAK-İŞ Konfederasyonu